Prečo stavať rodinný dom s DOMY VITOVIČ?

Prečo stavať rodinný dom s DOMY VITOVIČ? | Na kľúč či svojpomocne?

Čo sa oplatí viac? Stavba na kľúč, alebo stavba svojpomocne? Odpoveď nie je tak jednoduchá. Nič totiž nie je čiernobiele a nemožno zvažovať iba finančnú stránku. Do celého procesu stavby zasahuje mnoho aspektov, predovšetkým dostatok času, znalosti stavebníkov v odbore a v neposlednom rade tiež trochu toho remeselného nadania.

Z počutia od známych a v najrôznejších článkoch sa môžete dozvedieť, že stavba svojpomocne je lacnejšia o toľko a toľko percent. Môžeme však takto paušalizovať? Určite nie. Stavba svojpomocne nespočíva v tom, že si postavíte rodinný dom od základov vlastnými rukami. To nedokáže nikto. Preto kombinujete práce, ktoré zvládnete sami, s prácami, na ktoré si musíte objednať firmu či remeselníkov. Záleží na vašich skúsenostiach, zručnosti a kontaktoch. To sa potom odráža v konečnej cene domu.

Všetok svoj voľný čas naraz venujete koordinácii dopravy, práce a dodávateľov. Medzitým musíte stihnúť stavebnú prípravu pre remeselníkov, ktorí prídu budúci týždeň. Teda možno prídu – nemáte s nimi totiž podpísanú žiadnu zmluvu a väčšina je tak nejako na dobré slovo. Čakajú vás desiatky telefonátov týždenne a neustále odbiehanie z práce. Na stavebnom úrade a na katastri ste častejšie ako doma. So stavbou svojpomocne sa totiž spája nekonečné papierovanie, získavanie pečiatok a potvrdení, kópií dokumentov s overenými podpismi a odborných posudkov.

Stavba svojpomocne. Možno ušetríte, ale …

A konečne sa dostávame k tvrdeniu, že za stavbu svojpomocne ušetríte. Áno, ale len v prípade, že všetko pôjde ako po masle. Čím viac toho zvládnete sami, tým viac ušetríte. Ak však budete riešiť nejaké opravy a nepodarky, konečná cena domu sa navýši. Je na vás, ako veľmi si ceníte svoj voľný čas a či ho chcete dva roky (niekedy aj dlhšie) pomocou rôznych návodov obetovať stavbe domu. Až sa tento stavebný kolotoč zastaví, zrazu zistíte, že ste prebdeli stovky nocí a pretočili viditeľne ďaleko viac peňazí, než ste mali v pláne.

Stavba na kľúč. Sledujte, ako váš rodinný dom rastie

Pre stavbu na kľúč sa väčšinou rozhodnú tí, ktorí chcú bývať rýchlo a s minimálnymi starosťami. My, v Domy Vitovič sme vám nápomocní už vo fáze výberu domu. Všetko papierovanie vybavíme za vás. Už pred podpísaním zmluvy vidíte konečnú čiastku za dom bez práce navyše! Nestane sa preto, že by sa stavba predražila (na rozdiel od stavby svojpomocne). Na všetky materiály a vykonanej práce máte záruku.

V Domy Vitovič koordinujeme všetky práce my a zabezpečujeme, aby všetko šliapalo ako po masle až po realizáciu vášho nového domu. Na podobe svojho rodinného domu sa budete podieľať výberom interiérových prvkov, ako sú obklady, podlahy, vybavenie kúpeľne a podobne. Nemusíte sa tak báť, že by ste do svojho budúceho bývania nepremietli svoj životný štýl.

Dôležitá otázka financovania

Každá mladá rodina rieši financovanie svojho bývania. A väčšina si na neho berie hypotéku. Ak staviate svojpomocne a bývate v prenajatom byte, musíte počítať každé euro. Niekoľko mesiacov totiž budete platiť ako nájom, tak splátku hypotéky. Takáto suma sa môže vyšplhať skutočne vysoko. Kým do domu stavaného na kľúč sa nasťahujete za pár mesiacov (pri montovanom drevodome aj do mesiaca). Tento problém teda riešiť nemusíte.

Rada na záver

Ste stále nerozhodní, či si zaobstarať rodinný dom na kľúč, alebo ísť do stavby svojpomocne? Prezrite si napríklad naše referencie tých, ktorí už bývajú. A porozprávajte sa aj s tými, ktorí práve svojpomocne stavajú alebo sa nedávno nasťahovali. Sami si potom určite, po ktorej ceste by ste sa radšej vydali.