Dvere

Vstup do domu si nevieme predstaviť inak, ako cez vchodové dvere. Mali by ladiť s fasádou domu, poskytovať pocit bezpečia a ak je to možné, tak zároveň prepúšťať do haly čo najviac svetla. V izbách nám poskytujú súkromie a dopĺňajú bytový dizajn. Aby boli ušité na mieru našim potrebám, musíme sa pred kúpou zamerať na niekoľko detailov.

Materiál dverí určuje ich vlastnosti

Drevené dvere z masívu sú ťažké a pôsobia veľmi elegantne. Keďže sú často vytesané z jedného kusu dreva, ich cena je pomerne vysoká. Poskytujú prirodzenú izoláciu a dostatočne tlmia vonkajšie zvuky.

O niečo lacnejšie a omnoho ľahšie sú hliníkové dvere. Hliník je cenovo dostupný materiál, ktorý nájdeme v bezpečnostných dverách aj garážových dverách. Jeho izolačné schopnosti sú oproti dverám z masívu nižšie, pretože sa rýchlo zohrieva. Podobne sú na tom oceľové dvere, ktoré sú pokladané za jedny z najbezpečnejších.

Na druhom konci spektra stoja celosklenené dvere, ktoré majú oceľový alebo hliníkový rám. Sú veľmi estetické, ale neposkytujú pocit bezpečia. Prepúšťajú svetlo, teplo i chlad, preto sa hodia iba do interiéru, kde však neposkytnú súkromie. V interiéri skôr využijeme ľahké a dvere z drevotriesky doplnené o sklenené prvky. Špeciálnu a finančne náročnú kategóriu predstavujú kvalitné dvere s vitrážou. Na jednej strane sú zaväzujúcim prvkom, musíme k nim prispôsobiť interiér a mali by sme ich chrániť pred rozbitím. Na druhej strane ich môžu zdediť vnúčatá.

Interiérové a exteriérové dvere

Exteriérové dvere sú väčšie a širšie, často majú dve krídla a viac nám záleží na tom, aby mali kovové bezpečnostné prvky. Musia odolávať rôznym prejavom počasia a vyžadujú preto viac starostlivosti. Zatiaľ čo kovové dvere stačí umyť, drevené je potrebné aj raz za niekoľko rokov lakovať, natierať alebo moriť.

Interiérové dvere sú užšie a plnia skôr estetickú a praktickú funkciu. Nejde pri nich o bezpečie pred vlámaním, preto vyberajte slobodne podľa svojho vkusu. Základným pravidlom je, že menšie priestory zväčšia biele dvere a vo veľkých priestoroch vyniknú aj tmavšie odtiene dreva. Vhodné dvere si vyberiete aj na základe miestnosti v ktorej budú slúžiť.

  • Spálňa – pokiaľ nemáte úplne malý byt bojujúci o každý lúč denného svetla, voľte do spálne drevené dvere bez sklenenej výplne. Okrem súkromia zaručujú aj tmu, ktorá je pri spánku veľmi dôležitá a nebude vás rušiť, ak chce iný člen rodiny dlhšie svietiť.
  • Obývačka – tieto dvere zvyčajne slúžia iba ako prejav vašej estetiky a vkusu, preto môžete zvoliť aj zaujímavú kombináciu skla a kovu alebo dreva.
  • Kúpeľňa a toaleta – myslite na starších členov rodiny a dvere v týchto miestnostiach zvoľte dostatočne široké. Neskôr to oceníte aj vy sami. Nebráňte sa sklenenej výplni, pretože dostatok svetla zabojuje v tomto vlhkom priestore s plesňami.
  • Šatník, komora – malé miestnosti v byte či dome, v ktorých máme často naukladané stovky drobných vecí, vyžadujú šetrenie každého centimetra. Ideálne dvere sú v tomto prípade posuvné. Otváranie dverí tak neodkrojí ani z jedného priestoru.

Existuje mnoho typov dverí pre váš domov a výber tých správnych závisí od mnohých faktorov. Zamerajte sa najmä na mieru súkromia, izolácie, častosť používania a celkovú estetiku – vďaka tomu nájdete ideálne dvere pre každú izbu.

Dvere Prešov

Naša firma Timeo, s.r.o. sa zaoberá stavebnou činnosťou v Prešovskom a Košickom kraji. Naše služby sme rozšírili aj o kvalitné vnútorné a vonkajšie dvere Prešov od popredného európskeho výrobcu Wisniowski. Na jeho stránkach TU si môžete vybrať z rôznych typov dverí a zároveň si môžete pozrieť aj katalógy TU. Ak teda hľadáte oceľové, hliníkové alebo celosklenené dvere Prešov a okolie neváhajte nás kontaktovať. Radi vám pomôžeme s výberom vhodných dverí za výhodnú cenu, zároveň zabezpečíme zameranie, dodanie a montáž.

dvere prešov